Kardemir D.Ç. Karabükspor 0 – 3 Beşiktaş

 

Karabük’te erken gelen goller 3 puanla birlikte Beşiktaş adına sezonun ilk galibiyetini de getirdi.

Necip’in orta sahada iki rakibinin arasından sıyrılıp sağ kanatta Hilbert’i görmesiyle başlayan atak, Hilbert’in Shelton’a çalımının ardından ceza sahasına ortasıyla devam etti. Rakip stoperle birlikte ortalanan topa hamle yapan Batuhan’dan seken topu takibeden Fernandes düzgün bir vuruşla henüz maçın 16. dakikasında Beşiktaş’ı 1-0 öne geçirmeyi başardı.

Maçın 30. dakikasına gelindiğindeyse Uğur Boral yaklaşık 60 metre boyunca sürdüğü topla rakiplerini birer birer geçerek ceza sahasına girdikten sonra yaptığı vuruşla top bir kez daha ağlarla buluştu ve Beşiktaş 2-0 öne geçti.

Beşiktaş’ın 3. ve maçın son golüyse Batuhan – Fernandes işbirliğiyle geldi. Batuhan’ın Karabükspor defansının arkasına aşırttığı top Fernandes’i kaleciyle karşı karşıya bıraktı. Fernandes için de yine düzgün bir vuruşla topu kaleye göndermek zor olmadı. Bu gol karşılaşmanın skorunu da belirledi 3-0

Fernandes iyi oyununu 2 de golle süsleyerek maça damgasını vuran isim oldu.

Orta sahada Necip ve Veli ikilisinin direnciyle birlikte, belki ilk kez kaleye bu kadar yakın oynayan Fernandes beklendiği gibi oldukça etkili bir futbol sergiledi. Bu hamlesinin neticesini alan Samet Hoca’nın, Fernandes’in artık kendi yarı sahasının ortasına kadar gelip top alarak oyun kurması beklemeyeceği aşikâr.

Pektemek ve Almeida’nın yokluğunda henüz fizik olarak hazır olmadığı çok belli olan Batuhan şansını iyi kullandı. Kaleye sırtı dönük oyunu ve yüksek toplarda Almeida’dan net olarak çok daha faydalı oldu. Kendini futbola verir ve fiziğini de toparlarsa golleri ve asistleriyle katkı vermeye devam edecektir.

Olcay Şahan, beklendiği gibi her maç üzerine koymaya devam ediyor. Henüz göze batmasa da faydalı oyununu bu maçta bir kademe daha yükselttiğini düşünüyorum.

Beşiktaş’la çıktığı ilk lig maçında açıkçası McGregor’a pek iş düşmedi. Bu maçla değerlendirme yapmak doğru olmasa da tecrübesiyle katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Oyuna son bölümde giren Oğuzhan ve Erkan Kaş da Samet Hoca’nın güvenini boşa çıkarmayacak gibi görünüyorlar.

Skorun daha farklı olmaması Beşiktaş’ın lehine oldu.

Beşiktaş erken gelen gollerle 33. dakikada farkı yakalasa da özellikle Olcay ve Oğuzhan’la çok net iki fırsatı da değerlendiremedi. Yeni yapılanma sürecindeki bu kadronun daha farklı bir skorun ardından ayaklarının yerden kesilmemesi adına farkın daha da artmamış olmaması Beşiktaş’ın lehine bir durum olduğunu düşünüyorum.

Beşiktaş’ın oyunun ilk dakikasından son dakikasına kadar skordan bağımsız aynı disiplinle oynaması da bu maçın en olumlu görüntüsüydü. Oyunun 68 ve 76. dakikalarındaki değişikliklerin devamına rastlayan birkaç dakikalık sürede kontrolü kaybeder gibi olsalar da çabuk toparlandılar ve oyun başladığı gibi bitti.

Beşiktaş hücumları artık daha kalabalık

Hazırlık maçlarıyla birlikte geçen sezondan farklı olarak gözüme çarpan bir konuyu da atlamayayım. Göze çarpan artan mücadele gücünün yanında, Beşiktaş hücumlarda artık ceza sahasına daha fazla oyuncuyla gidiyor. İlk 3 haftada atılan 7 gol de bunun neticesini şimdiden alınmaya başladığını gösteriyor.

Ligin başındaki bu kritik süreç fazla hasar alınmadan atlatılırsa, biraz da art niyetle Beşiktaş’ın ilk 2 şansının olmadığı imajını yaratmaya çalışanlara, ligin sonunda kötü bir sürpriz hazırlayabilir.